ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΕΑΤΟΣ ΖOOTECHNIA 2023

10a

To Tμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στην Άρτα συμμετέχει στο 7ο Πανελλήνιο Συνέδριο Κρέατος που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη από τις 3-5 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της Zootechniaμε τρεις παρουσιάσεις. Οι ομιλίες θα γίνουν από τους καθηγητές κ. Γιάννη Σκούφο, Ελευθέριο Μπόνο και το μέλος ΕΔΙΠ Κ. Γιώργο Μαγκλάρα και αφορούν την παραγωγή κρέατος με μειωμένο περιβαλλοντικό αποτύπωμα σε εντατικές εκτροφές και την καινοτόμο χρήση εντομάλευρου και παραπροϊόντων της αγροτικής παραγωγής για την βελτίωση των χαρακτηριστικών του Ελληνικού κρέατος και την ανάδειξη πρωτοπόρων παραγωγικών συστημάτων, με γενικότερη θεματολογία «Το κρέας πριν από το πιάτο μας».

10b

Παράλληλα, θα έχει την τιμή της εναρκτήριας προσκεκλημένης ομιλίας στην εκδήλωση για τηνΒιώσιμη Κτηνοτροφία που διοργανώνει το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου για τα 100 χρόνια από την ίδρυσή του, με ομιλητή τον κ. Γιάννη Σκούφο και θέμα «Τι περιλαμβάνει ένα πιάτο με «πράσινο» κρέας;». Συμμετέχουν και είναι επίσης εξαιρετική τιμή για εμάς οι εταιρείες που συνεργάζονται με το Τμήμα Γεωπονίας της Άρτας σε ερευνητικά έργα, η ΑΠΣΙ ΠΙΝΔΟΣ με τον κ. Γιάννη Πατούνα, Διευθυντή Έρευνας και Ανάπτυξης της Εταιρείας και η Φάρμα Μίχας ΑΕΒΕ με τον κ. Κωνσταντίνο Μίχα.
Σας περιμένουμε!

10c