ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΦΜΕΑ

Γενικά

Η Επιτροπή Φοιτητών/τριων ΑμεΑ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων συγκροτήθηκε το 2016 και έχει ως σκοπό την υποστήριξη και διαμόρφωση καλών πρακτικών αντιμετώπισης των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν οι φοιτητές/τριες ΑμεΑ του πανεπιστημίου.
Κάθε Τμήμα του πανεπιστημίου εκπροσωπείται στην επιτροπή ΦμεΑ από Σύμβουλο Καθηγητή/τρια, μέλος Δ.Ε.Π. Ο ρόλος του Συμβούλου Καθηγητή/τριας είναι να λειτουργεί ως κρίκος διασύνδεσης των φοιτητών/τριωνΑμεΑ με τα μέλη του διδακτικού προσωπικού του Τμήματος, όπως επίσης και με τις Πανεπιστημιακές Αρχές. Οι φοιτητές/τριες ΑμεΑ μπορούν να απευθύνονται σε αυτόν/ην για συγκεκριμένα ζητήματα που αφορούν τις σπουδές τους και εκείνος/η μεριμνά για αυτά.

Σύμβουλος Καθηγητής Τμήματος Γεωπονίας:

Παππά Λαμπρινή, Υπηρετούσα Λέκτορας
Email: lpappa@uoi.gr
Τηλέφωνο: 26810-50231
Γραφείο: Όροφος κτιρίου στέγασης κτηρίου Α
Ώρες συνεργασίας: Δευτέρα 16.00 – 17.30, Τρίτη 12.30 – 14.00
Η Επιτροπή Φοιτητών/τριων ΑμεΑ και οι Σύμβουλοι Καθηγητές/τριες στηρίζονται στο έργο τους από την Μονάδα Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης Φοιτητών του Π.Ι. Η Μονάδα αυτή δημιουργήθηκε τον Μάϊο του 2019. Αποστολή της είναι η δημιουργία και διασφάλιση ενός ευνοϊκού περιβάλλοντος για φοιτητές και φοιτήτριες του πανεπιστημίου που για ιατρικούς ή άλλους κοινωνικούς λόγους αντιμετωπίζουν δυσκολίες στη φοίτησή τους και στην ολοκλήρωση των σπουδών τους.

ΔΑΣΤΑ – Φοιτητές ΑμεΑ

ΣΧΕΔΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ