ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ Κ. ΗΛΙΑ ΜΑΜΑΛΑΚΗ

Σήμερα το Τμήμα Γεωπονίας μετακόμισε σύσσωμο για τη Γαλακτοκομική Σχολή Ιωαννίνων, ώστε να έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει και να συμμετέχει στην εκδήλωση που οργάνωσε η Διευθύντρια της Σχολής κ. Αλεξάνδρα Μέγα για τη γλώσσα των Ελληνικών τυριών. Επίτιμος καλεσμένος ο κ. Μαμαλάκης που με τη γλυκύτητα που έχει στην περιγραφή αποθέωσε ακόμα και τα ξινοτύρια. Μοναδική εκδήλωση, πολυθεματική αλλά με πρωταγωνιστή το τυρί, όπου πολλοί παραγωγοί και τυροκόμοι από όλη την Ελλάδα τίμησαν με την παρουσία τους την υπεραιωνόβια Σχολή που μας δίνει τη σοφία και την τέχνη της, όπως και τον κ. Μαμαλάκη που μετέτρεψε την τέχνη της μαγειρικής στην τέχνη της αγάπης για τη μαγειρική, τα αγνά προϊόντα και τον τόπο τους. Μεγάλο επίτευγμα, συνοψισμένο στο βιβλίο του “Τα τυριά της Ελλάδας”. Συγχαρητήρια για το event και ούριος ο άνεμος για να ταξιδέψουν τα Ελληνικά τυριά διεθνώς με τον πρέποντα τρόπο και όχι μόνο μέσω της απλής μπακαλικής, αφού τα μοναδικά Ελληνικά τυριά ΠΟΠ στο εξωτερικό είναι τα εξής τέσσερα, η φέτα, το μανούρι, η γραβιέρα και η κεφαλογραβιέρα. Πάντα τέτοια και με χαρά να γευόμαστε τα σπουδαία τυριά που μας πρόσφεραν δεκάδες τυροκόμοι που παρευρέθηκαν και ξετύλιξαν την αύρα των γεύσεων από τους απόμακρους τόπους τους, ώστε να μας δελεάσουν να τους επισκεφτούμε και να τους εμπιστευτούμε το σώμα μας και τις απαιτήσεις του για τυριά ραψωδίας και μέγιστης απόλαυσης! Μας τίμησε ο Ηλίας και με μια φωτογραφία που περιλαμβάνει μεγάλους και μικρούς φοιτητές και στη μέση το Δάσκαλο! Πίσω ο Γιάννης Μπαζάκης, ένας από τους τέσσερις θεούς του Καλαρρύτικου!