ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ INSECTFEED AROMA 2023

ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΝΤΟΜΑΛΕΥΡΟΥ ΣΕ ΣΙΤΗΡΕΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΖΩΩΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΟΥ ΜΕ ΕΚΧΥΛΙΣΜΑΤΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΦΥΤΩΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ. Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΕ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΧΡΗΣΤΟ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Ένα περίεργο ερευνητικό έργομεπιοπερίεργοτίτλοinsectfeedaroma. Tιπροτείνουμε; Να δούμε τη χρήση εντόμων που εκτρέφονται με έναν μοναδικό τρόπο με εμπλουτισμό της τροφής τους με αιθέρια έλαια από αρωματικά φυτά της Ελληνικής χλωρίδας και να αντικαταστήσουμε τη σόγια ως πρωτεϊνούχο σπόρο στα σιτηρέσια πτηνών, χοίρων και των ιχθυοκαλλιεργειών. Οι εναλλακτικές πρωτεΐνες αποτελούν το μενού του αύριο για την κτηνοτροφία και επειδή ως συνήθως ακολουθούμε, είπαμε να τραβήξουμε μοναχικό δρόμο και να διαφοροποιηθούμε στην εκτροφή των εντόμων και στα στοιχεία που μπορούν με αυτό τον τρόπο να δοθούν στα παραγωγικά ζώα, εμπλουτίζοντας την γκάμα των επιλογών που έχουμε ως ζωοτροφές. Μια ιδέα του Ηλία Γιάννενα, της Κατερίνας Γρηγοριάδου και δική μου. Χρήστος Αθανασίου μέλος της ερευνητικής ομάδας, καθηγητής Γεωπονικής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, ο φιλοξενών και εκτρέφων τα είδη των εντόμων που επιλέχθηκαν για τους πειραματισμούς μας. Μας φιλοξένησε στο Βόλο και εντυπωσιαστήκαμε και για την προωθημένη δουλειά του και για την ποιότητα του έργου του. Εξαιρετικός οικοδεσπότης, άψογη φιλοξενία. Μαζί μας ο Ηλίας Γιάννενας, αστέρι της Κτηνιατρικής, που διερεύνησε τη χρήση τους στα πτηνά κρεοπαραγωγής, η Κατερίνα Γρηγοριάδου που διερεύνησε τη χρήση διαφορετικών αιθέριων ελαίων στην ανάπτυξη του Tenebrio, η Εύη Αντωνοπούλου από το Τμήμα Βιολογίας για τη μελέτη δεικτών φλεγμονής και ανοσολογικών δεικτών, η Διαμάντω Λάζαρη καθηγήτρια Φαρμακευτικής για την ανάλυση της σύστασης και των ιδιοτήτων τους και εμείς οι πιστοί εραστές των ερευνητικών αναζητήσεων, ο γράφων, η Αθηνά Τζώρα, η Χρυσούλα Βόιδαρου, η Ευαγγελία Γκούβα και ο συντονιστής του έργου και επιστημονικός υπεύθυνος Λευτέρης Μπόνος, όλοι από το οχυρό της γνώσης, το Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, υπεύθυνοι για τη χρήση τους στα σιτηρέσια των χοίρων και της τσιπούρας. Δεν σας λέω παραλειπόμενα γιατί θα ζηλέψετε, τα δε ερευνητικά μας δεδομένα είναι εξαιρετικά και αρχίζουν να παρουσιάζονται διεθνώς. Φανταστική δουλειά και μετά όλοι τραγουδήσαμε … και περάσαμε όμορφα, όμορφα, όμορφα και δώσαμε νέο ραντεβού στον τόπο που οι μύστες κανονίζουν το μέλλον των κτηνοτροφικών συστημάτων της χώρας. Την Άρτα και τον Μάιο.