CHEESE CULT ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΡΓΥΡΟΚΑΣΤΡΟΥ

CHEESECULTΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΥΡΟΚΑΣΤΡΟΥ
Είναι γεγονός ότι η Λίτσα ενώ τα κάνει όλα δεν τα λέει όλα. Η επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο του Αργυροκάστρου για το κλείσιμο του πολυ αναγνωρισμένου έργου CheeseCult υπερέβαινε τα εσκαμμένα! Είχε τη χαρά της συνάντησης με μια ομάδα που οδήγησε ένα έργο σε απίστευτες καινοτομίες. Ο πρώτος βαλκανικός δρόμος του τυριού, τα πρώτα μονοφυλετικά τυριά της χώρας από την Ήπειρο, η εξαιρετική διασύνδεση με τους Δήμους Αργυροκάστρου και Δρόπολης, τα Κέντρα ανάδειξης της τυροκομίας στις δύο χώρες, η χαρτογράφηση του δρόμου του τυριού, το βιβλίο του τυριού μερικές από αυτές. Στον επίλογο του έργου είναι δεδομένες οι ευχαριστίες για την αγαστή και πρόσφορη συνεργασία στην κ. Αλεξάνδρα Μέγα που μεγιστοποίησε τη συμβολή της Γαλακτοκομικής Σχολής των Ιωαννίνων μαζί με τους συνεργάτες της ως εταίρων του έργου, στην εξαιρετική IldaMaraπου χωρίς αυτήν το έργο δεν θα μπορούσε να αποκτήσει τη σημασία του στη γείτονα χώρα, στον Σωτήρη Τσουκαρέλη που μας ανακάλυψε και μας μπόλιασε με την ιδέα και προφανώς στους αγαπημένους φίλους και συναδέλφους του Τμήματος, της Αθηνάς, της Λίτσας, του Τάσου, του Λευτέρη, του Λάμπρου, της Ντίνας, της Κατερίνας, χρόνια πολλά Κατερίνα μου, της αφεντιάς μου και του Αχιλλέα. Μεγάλο ρήμα το ρήμα προχωρώ. Η Άρτα έχει μιας διεθνούς εμβέλειας ομάδα που τη βάζει στον παγκόσμιο χάρτη των Επιστημών Ζωής!
www.face-network.eu
www.itinere.eu