ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΥΠΗ ΠΡΟΒΑΤΟΤΡΟΦΙΚΗ ΦΑΡΜΑ ΗΠΕΙΡΟΣ

Η καλύτερη εκπαίδευση είναι η βιωματική. Συμπληρώνω. Η καλύτερη εκπαίδευση που είναι η βιωματική, γίνεται μοναδική όταν την προσφέρουν κορυφαίοι στον τομέα τους. Αυτές τις βάσεις παρέχει η κατεύθυνση Ζωικής του Τμήματος Γεωπονίας στην Άρτα στους φοιτητές της με τη συνεργασία των καλύτερων επιχειρήσεων της χώρας στην Αγροδιατροφή. Χθες είχαμε τη χαρά από τις 9.00 το πρωί έως τις 17.00 να επισκεφτούμε σε εκπαιδευτικό εργαστήριο την πρότυπη μονάδα της ΦΑΡΜΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, πλάι μας, ίσως την καλύτερη της χώρας. Ο καλύτερος manager και διευθυντής της φάρμας κ. Ανδρέας Τατσής μας πήγε παντού. Διαχείριση διατροφής, ζωοτεχνική διαχείριση, διαχείριση κινδύνων, ανάπτυξη καινοτομιών, διαχείριση αμνών, διαχείριση αρνάδων, διαχείριση αλμεκτικής μηχανής και γαλακτοπαραγωγής, διαχείριση ευζωίας. Μια ώρα στην πράξη 20 ώρες θεωρία. Τα είπαμε όλα με μεγάλο ενθουσιασμό. Μετά μας παρέλαβε ο άνθρωπος που εγκατέστησε και εξάπλωσε την τεχνητή σπερματέγχυση των μικρών μηρυκαστικών στην Ελλάδα, ο γκουρού της αναπαραγωγής καθηγητής Αριστοτέλης Λυμπερόπουλος. Διαχείριση αναπαραγωγής και τεχνητή σπερματέγχυση σε 120 προβατίνες. Όλοι οι φοιτητές δεν είδαν μόνο αλλά έκαναν όλη τη διαδικασία από τον έλεγχο των σπερματοζωαρίων έως την σπερματέγχυση. Ευχαριστούμε από καρδιάς τον Τέλη. Επιλογή κριών, διαχείριση της υγείας και ανάπτυξη σιτηρεσίων. Όλα παρουσιάστηκαν με τον πλέον αναλυτικό τρόπο. Πολλές κορυφές ήταν συνοδοί των φοιτητών. Βουράκη, Μπόνος, Σκούφος. Ανεπανάληπτο εργαστήριο. Πήγαμε μαζί με τα παιδιά του Φυτικής, εξαιρετικά, με πλούσιες γνώσεις που με εξέπληξαν ευχάριστα με τις γνώσεις τους για την αιγοπροβατοτροφία, τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των ζωοτροφών και των πρώτων υλών και για τις ουσιαστικές και συνεχείς ερωτήσεις τους. Βέβαια οι φοιτητές της Ζωικής ανεπανάληπτοι, αφού το 25% είναι προβατοτρόφοι. Μετά η ομάδα του Φυτικής με τον κ. Μαγκλάρα επισκέφτηκαν το συσκευαστήριο στην Πέτρα του εξαιρετικού Γεωπόνου και φίλου του Τμήματος κ. Παύλου Αποστολίδη για τη βιολογική γεωργία. Όλοι γυρίσαμε με ένα πλατύ και μόνιμο χαμόγελο. Η μέρα θα παραμείνει ανεξίτηλη για 80 φοιτητές μας αλλά και για εμάς τους ίδιους. Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω τη Φάρμα Ήπειρος που είναι πάντα ανοικτή για το Τμήμα Γεωπονίας στην Άρτα, τον κ. Νίκο Σκανιά για όλες τις εγκρίσεις των αιτημάτων μας, τον κ. Ανδρέα Τατσή που με τον μοναδικό του τρόπο συνεπαίρνει τους φοιτητές μας γιατί έχει πάθος για αυτό που κάνει ανεβάζοντας το επίπεδο της προβατοτροφίας στη χώρα και τον αγαπημένο συνάδελφο μου κ. Αριστοτέλη Λυμπερόπουλο γιατί αυτά που μας μαθαίνει δεν τα δίνει κανείς άλλος ούτε σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Ακόμα τον κ. Παύλο Αποστολίδη που μας άνοιξε διάπλατα τις πόρτες για αυτό που κάνει καλύτερα από όλους. Βιολογική Γεωργία. Καλή αντάμωση, να είμαστε γεροί και φωτισμένοι και σύντομα σε νέες εκπαιδευτικές περιπέτειες.

Γιάννης Σκούφος