Δημοσίευση εργασίας του Τμήματος Γεωπονίας στο Eπιστημονικό περιοδικό J. of Functional Biomaterials

Η Ακαδημαϊκή Εταιρεία Άρτας τη περασμένη Παρασκευή έκανε μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση στην Άρτα με ομιλητές από την Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ με διοργανωτή τον κ. Γεώργιο Κολιό, επιφανές τέκνο της περιοχής και κορυφαίος επιστημονικά για τα Νανοϋλικά και τις εφαρμογές τους. Το Τμήμα Γεωπονίας στην Άρτα από το 2015 υλοποιεί δύο από τα σημαντικότερα ερευνητικά έργα που μπορούν να δοθούν σε Πανεπιστημιακά Τμήματα στην Ευρώπη, το Horizon και το EuroNaNomed πάνω σε κυτταρικά βιοϋλικά και νανοϋλικά μαζί με το University College Dublin, το Royal Veterinary School, London UK., το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης και το Πανεπιστήμιο της Grenoble, France. Σήμερα παρατίθεται η πιο πρόσφατη δημοσίευση μας στο έγκριτο επιστημονικό περιοδικό Journal of Functional Biomaterials με δείκτη απήχησης 6.4.

Γιάννης Σκούφος