Επίδραση των ΑΦΦ στο λίπος

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ-ΚΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΜΕ ΤΟ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΝΑΝJING
Πάλι εδώ είμαστε παραμονές εκλογών! Το ερώτημα που πρωταγωνιστεί είναι εάν υπάρχει λίπος στην Ελληνική κοινωνία και είναι όλοι ορατά ή αόρατα ευτυχισμένοι, ή υποστηρίζουμε σθεναρά ότι η πλειονότητα είναι λιπόσαρκοι και τείνουν προς τη δυστυχία. Εμείς το παραφράσαμε λίγο το δίλημμα και είπαμε, υποθετικά πάντοτε, αν είμασταν κοτόπουλα που σχετικά ακολουθούν την υποτακτική συνταγή, (είσαι κότα, φάε γρασίδι), να διαπιστώσουμε πως η ρύθμιση του μεταβολισμού του λίπους μπορεί να επηρεαστεί από την αυτόχθονηβοσκήσιμη χλωρίδα μας και δη τα αρωματικά φαρμακευτικά φυτά. Ετοιμαστείτε να μάθετε λοιπόν ότι ορισμένα φαρμακευτικά φυτά μεταβάλλουν τη σύσταση των λιπαρών μας οξέων από προβληματικά σε καλά, μειώνουν την ενδοκοιλιακή εναπόθεση λίπους, αυξάνουν την ενδομυική τους εναπόθεση κάνοντας το κρέας πιο τρυφερό και αρωματικό, βελτιώνουν την αντιοξειδωτική ικανότητα του κρέατος, ρυθμίζουν την έκφραση γονιδίων, ενζύμων, διαφοροποιούν μεταγραφικά μονοπάτια, επιδρούν στο εντερικό μικροβίωμα και ιδού το θαύμα, ρυθμίζουν ακόμα και τη μεθυλίωση του DNA, δημιουργώντας διαφορετικές εκφράσεις του γενετικού υλικού. Θαυμαστά τα έργα σου Κύριε! Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά η συνεργασία μας με το Εθνικό Κέντρο Έρευνας για τη Διατροφή των Ζώων της Κίνας και το Τμήμα Επιστήμης των Ζώων του Γεωπονικού Πανεπιστημίου του Νanjingεπίσης της Κίνας, αποδεικνύει ότι και στις δύο χώρες η εθνοφαρμακολογία μπορεί να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα για τη διαχείριση της υγείας των ζώων, τη φυσιολογία του μεταβολισμού και την ποιότητα του κρέατος. Υψηλής σημασίας η κατανόηση των μηχανισμών επίδρασης των αιθέριων ελαίων από φαρμακευτικά φυτά στον μεταβολισμό του λίπους, γιατί έτσι εύκολα θα ρυθμίσουμε το ευεργετικό σχήμα πολιτικής και επιστήμης που οδηγεί στην απροκάλυπτα αξιοζήλευτη πάχυνση, η αντιθέτως θα βρούμε αντίδοτα στον εντατικό καταβολισμό του σώματος και του πνεύματος των τελευταίων συναπτών χρόνων! Αν δεν πειστείτε μετά τις εκλογές έρχεται σενάριο με τα εντομάλευρα! Πρωταγωνιστούν το Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και το Τμήμα Κτηνιατρικής του Α.Π.Θ.!