ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΝΤΟΜΑΛΕΥΡΟ TENEBRIO MOLITOR ΣΤΙΣ ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ 9-2023

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ. ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ANIMALS

Με τις βροχές μπλέξαμε και εμείς με τον θαλάσσιο κόσμο, αυτός δεν κινδυνεύει από πλημμύρες, είπαμε λοιπόν να τον φροντίσουμε, ταΐσαμε με εντομάλευρο τις τσιπούρες αντί για ιχθυάλευρο που μάλιστα παράχθηκε από υποστρώματα φυτών που είχαν εμπλουτιστεί με ειδικά Ελληνικά αρωματικά φυτά. Ελέγξαμε τους ζωοτεχικούς δείκτες, τους δείκτες υγείας, ειδικές πρωτεΐνες φλεγμονής η βιοχημικών σημάτων ανάπτυξης και ανοσιακής ανταπόκρισης και διαπιστώσαμε ότι μια χαρά το εντομάλευρο του Tenebrio Molitor μπορεί να υποκαταστήσει το ιχθυάλευρο στη διατροφή της τσιπούρας. Περιοδικό Animals. Εμπρός σε αυτή την κατακλυσμιαία καταστροφή της Θεσσαλίας λίγα λόγια για τη δουλειά μας και πολλά για τους ανθρώπους που πονούν για τις απώλειες μιας ζωής. Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, ο κ. Αθανασίου από το Τμήμα Γεωπονίας συνοδοιπόρος στην εργασία, είναι από τους πληγέντες. Καλή δύναμη και κουράγιο. Το Α.Π.Θ. ο κ. Γιάννενας, η άλλη όψη του νομίσματος του δικού μας Γεωπονικού στην Άρτα, αφού είμαστε σχεδόν σιαμαίοι στα ερευνητικά μας έργα, το Βιολογικό με την κ. Αντωνόπουλου και ο ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ στο πρόσωπο της κ. Γρηγοριάδου αένναος σύντροφος της δυναμικής της ομάδας. Εδώ ανέλαβαν κυρίως οι ψαράδες του Τμήματος Γεωπονίας, η Γκούβα, ο Ναθαναηλίδης, ο Χατζόπουλος και οι λοιποί συνήθεις ύποπτοι και αστέρες της Ζωικής!

cs
sfgd