Εκδήλωση ενημέρωσης για τον μαύρο ακανθώδη αλευρώδη (Βιβλιοθήκη Παν. Ιωαννίνων, Άρτα, 25/4/2023)

Εκδήλωση ενημέρωσης για τον μαύρο ακανθώδη αλευρώδη Αleurocanthus spiniferus (Hemiptera: Aleyrodidae) – Υφιστάμενη κατάσταση, έρευνα, αντιμετώπιση

Πρόσκληση

Στο πλαίσιο της  στενής συνεργασίας του Τμήματος Γεωπονίας του Παν. Ιωαννίνων με την τοπική κοινωνία της Άρτας και της Ηπείρου και του πρωτογενούς τομέα της ευρύτερης περιοχής της  Περιφέρειας Ηπείρου και των όμορων περιοχών, αλλά και του σημαντικού προβλήματος που δημιουργήθηκε τα τελευταία έτη με την είσοδο και εξάπλωση του επιζήμιου εντόμου καραντίνας, του μαύρου ακανθώδη αλευρώδη σε πολλές καλλιέργειες της περιοχής, τα πολλά προβλήματα που έχει δημιουργήσει κυρίως στις εσπεριδοκαλλιέργειες και λαμβάνοντας υπόψιν τις δυσκολίες που προκύπτουν για την κατάλληλη και αποτελεσματική διαχείρισή του ως προς την αντιμετώπισή του, αφενός γιατί πρόκειται για οργανισμό καραντίνας και συνεπώς υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας, αφετέρου πολλά δραστικά εντομοκτόνα έχουν αποσυρθεί ενώ  ταυτόχρονα υπάρχει και το πρόβλημα ανάπτυξης ανθεκτικότητας σε δραστικές ουσίες εντομοκτόνων, διοργανώνουμε ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: «O μαύρος ακανθώδης αλευρώδης Αleurocanthus spiniferus.  Υφιστάμενη κατάσταση, Έρευνα, Αντιμετώπιση.

Στην εκδήλωση θα συμμετάσχουν με ομιλίες διακεκριμένοι καθηγητές και ερευνητές εντομολογίας, ενώ στο τέλος θα ακολουθήσει  ανοικτή συζήτηση.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη βιβλιοθήκη του Παν. Ιωαννίνων, στο Campus στους Κωστακιούς Άρτας, την Τρίτη 25 Απριλίου 13:00-16:00.

Διαδικτυακή σύνδεση: Στην εκδήλωση υπάρχει δυνατότητα συμμετοχής και διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας MS-TEAMS (κωδικός σύνδεσης: 0fzugd2)

Δείτε παρακάτω (ή στο συνημμένο) το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Ο συντονιστής της εκδήλωσης και τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής

Πατακιούτας Γεώργιος, Αναπλ. Καθηγητής, Τμήμα Γεωπονίας

Υφαντή Παρασκευή, ΕΔΙΠ, Τμήμα Γεωπονίας

Μαντζούκας Σπυρίδων, εντομολόγος, Επιστημονικός συνεργάτης, Τμήμα Γεωπονίας