Άρθρο στην Ύπαιθρο Χώρα για την «Εγκατάσταση και Διαχείριση του Μοσχοφίλερου», μιας οινοποιήσιμης ποικιλίας αμπέλου που καλλιεργείται κυρίως στο οροπέδιο της Μαντινείας του νομού Αρκαδίας.

Άρθρο στην Ύπαιθρο Χώρα για την «Εγκατάσταση και Διαχείριση του Μοσχοφίλερου», μια οινοποιήσιμη ποικιλία αμπέλου που καλλιεργείται κυρίως στο οροπέδιο της Μαντινείας του νομού Αρκαδίας.

Στo πλαίσιo της προσπάθειας για εξωστρέφεια του Τμήματος Γεωπονίας του Πανεπιστημίου μας αλλά και της προώθησης των ερευνητικών εργασιών των φοιτητών μας δημοσιεύθηκε το άρθρο που συνέγραψαν οι Μιχάλης Τσαπραλής (φοιτητής Γεωπονίας, Τμήμα Γεωπονίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων), Ηλίας Γκάγκας, (Γεωπόνος) και Νικόλαος Ε. Κορρές (Αναπληρωτής Καθηγητής) στην Ύπαιθρο Χώρα (φύλλο Μ. Πέμπτης 13/4/2023) με τίτλο “Εγκατάσταση και Διαχείριση μιας Υποσχόμενης Καλλιέργειας”, το οποίο επισυνάπτεται στην παρούσα ανακοίνωση.

Το άρθρο αποτελεί μέρος της πτυχιακής εργασίας του κου Μιχαήλ Τσαπραλή (φοιτητή μεταβατικού έτους) και αναφέρεται στην καλλιέργεια του μοσχοφίλερου, μιας οινοποιήσιμης, πολλά υποσχόμενης ΠΟΠ ποικιλίας αμπέλου η οποία καλλιεργείται κυρίως στο νομό Αρκαδίας, στο οροπέδιο της Μαντινείας, σε μια έκταση που καταλαμβάνει περίπου 7.500 στρέμματα.

Νικόλαος Ε. Κορρές