Παρουσίαση αποτελεσμάτων έργου BIOFUSE, Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023, 12:00-14:00, Βιβλιοθήκη Πανεπιστημιούπολης Άρτας

Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023, 12:00-14:00, στη Βιβλιοθήκη Πανεπιστημιούπολης Άρτας θα πραγματοποιηθεί ανοικτή εκδήλωση παρουσίασης των αποτελεσμάτων του έργου

BIOFUSE

Aνάπτυξη βιοδυναμικής στη διαχείριση υπολειμμάτων αμπελώνων και οινολάσπης για την παραγωγή βιοενεργού οργανικού λιπάσματος, το οποίο θα εφαρμοσθεί σε συνδυασμό με μυκοριζικό μύκητα για τη βελτίωση της βιολογικής καλλιέργειας αμπέλου
MIS: 5047215

Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία (ΕΠΑνΕΚ)», «ΕΣΠΑ 2014 – 2020
(Επ. Υπεύθυνος: Γ. Πατακιούτας, Καθηγητής)

Πρόγραμμα εκδήλωσης (επισυνάπτεται αναλυτικό πρόγραμμα)

12:00 Έναρξη – Καλωσόρισμα

12:05 Συνοπτική παρουσίαση της υλοποίησης του έργου και των δράσεων
Γεώργιος Πατακιούτας, καθηγητής, Τμήμα Γεωπονίας, Παν. Ιωαννίνων, επιστημονικώς υπεύθυνος του έργου

12:20 «Ενζυμική τροποποίηση οινολάσπης».
Χαράλαμπος Σταμάτης, καθηγητής, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και
Τεχνολογιών, Παν. Ιωαννίνων
Παναγιώτης Αθανασίου, Υποψήφιος διδάκτωρ, Τμήμα Βιολογικών
Εφαρμογών και Τεχνολογιών, Παν. Ιωαννίνων

12:35 «Αποτελέσματα χημικών αναλύσεων της οινολάσπης και του παραγόμενου
κομπόστ που χρησιμοποιήθηκε στα πειράματα με γλάστρες και στο πεδίο».
Δήμητρα Χελά, καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας, Παν. Ιωαννίνων
Παναγιώτα Μανώλη, Υποψήφια διδάκτωρ, Τμήμα Χημείας,
Παν.Ιωαννίνων

12:50 «Διαδικασίες συν-κομποστοποίησης καλλιεργητικών υπολειμμάτων και οινολάσπης. Αναφορά αποτελεσμάτων για τη μελέτη της ανάπτυξης φυτών αμπέλου σε γλάστρες».
Ελένη Λαμπράκη, Υποψήφια διδάκτωρ, Τμήμα Γεωπονίας, Παν.Ιωαννίνων

13:10 «Αναφορά αποτελεσμάτων μελέτης μυκορριζικού αποικισμού στο ριζικό σύστημα φυτών αμπέλου καλλιεργημένων σε γλάστρες και στον αμπελώνα καθώς και στη μυκητοχλωρίδα σταφυλιών, εφαρμόζοντας οργανική λίπανση με βάση την οινολάσπη»
Όλγα Κωστούλα, μεταδιδάκτορας, μέλος του έργου, Παν.Ιωαννίνων.

13:25 «Αναφορά αποτελεσμάτων της επίδρασης μυκοριζικών μυκήτων και του παραγόμενου κομπόστ στη φυσιολογία-ανάπτυξη φυτών αμπέλου καλλιεργημένων σε γλάστρες και στο πεδίο».
Πηνελόπη Μπαλτζώη, Υποψήφια διδάκτωρ, Τμήμα Γεωπονίας, Παν.Ιωαννίνων

13:45 «Αναφορά αποτελεσμάτων της ορθολογικής διαχείρισης άρδευσης σε καλλιέργειες μυκορριζικών φυτών αμπέλου βιολογικής λίπανσης με βάση το παραγόμενο κομπόστ»
Ιωάννης Τσιρογιάννης, Αναπληρωτής καθηγητής, Τμήμα Γεωπονίας, Παν.Ιωαννίνων