Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας – “Smart Uni.City Hackathon”

Σχεδιάζοντας το μέλλον της πόλης στο Smart Uni.City Hackathon

– Έλα να σχεδιάσουμε μαζί το μέλλον της έξυπνης πόλης!

Στο πλαίσιο των δράσεων της Μονάδας Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη διεξαγωγή του “Smart Uni.City Hackathon“.

To Hackathon απευθύνεται σε όλους/ες τους φοιτητές/τριες (Προπτυχιακών και Μεταπτυχιακών προγραμμάτων) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, από όλα τα τμήματα του Πανεπιστημίου σε Ιωάννινα, Άρτα και Πρέβεζα.

Αγαπητοί φοιτητές,

Η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας (MOKE) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σας προσκαλεί να συμμετέχετε στο Hackathon που διοργανώνει το Σάββατο 27 Μαΐου 2023 (10:00-18:00) στην πόλη των Ιωαννίνων, με τίτλο Smart Uni.City

Στόχος είναι να αναδείξουμε και να υποστηρίξουμε καινοτόμες ιδέες που θα κάνουν την πόλη πιο σύγχρονη, πιο έξυπνη και πιο βιώσιμη για όλους, μέσω της τεχνολογίας

Το Hackathon απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις φοιτητές/ριες (Προπτυχιακών και Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, από όλα τα τμήματα του πανεπιστημίου σε Ιωάννινα, Άρτα και Πρέβεζα. Η υλοποίηση και υποστήριξη του διαγωνισμού γίνεται από το Found.ation, μια εταιρεία με σημαντική εμπειρία στην υποστήριξη της νεοφυούς επιχειρηματικότητας.

Οι συμμετέχοντες/ουσες θα έχουν την ευκαιρία να λάβουν μέρος σε μία δημιουργική διαδικασία σε συνεργασία με άλλους χρήστες και ομάδες, ώστε να αναπτύξουν καινοτόμες λύσεις για ζητήματα που απασχολούν την πόλη. Θα μπορέσουν να δουν την ιδέα τους να παίρνει υπόσταση και να σχηματίζεται σε ένα ολοκληρωμένο pitching, το οποίο θα αξιολογηθεί από κριτική επιτροπή που θα βραβεύσει τις πιο καινοτόμες προτάσεις.

Κατά τη διάρκεια του Hackathon θα διεξαχθούν πρακτικά workshops και σεμινάρια που εισάγουν στη νοοτροπία της επιχειρηματικής σκέψης, του σχεδιασμού υπηρεσιών και της δημιουργίας πρωτοτύπων.

Για όσους και όσες επιθυμούν να συμμετάσχουν είναι απαραίτητη η προεγγραφή μέσα από τη σελίδα δήλωσης συμμετοχής. Καθώς οι θέσεις για τα workshops είναι περιορισμένες, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Η συμμετοχή στο Hackathon είναι δωρεάν.

Η διαδικασία από την ιδέα ως την παρουσίαση προσεγγίζεται σε επτά βήματα, καθένα από τα οποία θα παρέχει καθοδήγηση στους/στις συμμετέχοντες/ουσες: ενσυναίσθηση (αναζήτηση αναγκών), καθορισμός, παραγωγή ιδεών, δημιουργία πρωτοτύπων, δοκιμή, οριστικοποίηση και παρουσίαση (pitching) κάθε πρότασης.

Το Hackathon θα κορυφωθεί με τις παρουσιάσεις, όπου κάθε ομάδα θα έχει την ευκαιρία να επιδείξει τις καινοτόμες λύσεις της στους κριτές και να λάβει σχόλια, ενώ, στο τέλος της βραδιάς, θα πραγματοποιηθούν οι βραβεύσεις των νικητών.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή σε οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα, ανεξάρτητα από το υπόβαθρο ή την εμπειρία του. Είναι μια ευκαιρία να συνδεθείτε με άλλα άτομα που μοιράζονται το πάθος για την επίλυση προβλημάτων και τη δημιουργία θετικών αλλαγών στον κόσμο.

Εάν έχετε μια ιδέα για ένα προϊόν, μια υπηρεσία ή μια λύση που μπορεί να βοηθήσει να γίνει η πόλη των Ιωαννίνων ένα πιο έξυπνο, πιο καινοτόμο και πιο βιώσιμο μέρος για να ζει, να εργάζεται και να σπουδάζει κανείς, τότε θέλουμε να την ακούσουμε. Ελάτε για να δημιουργήσουμε μαζί ένα καλύτερο μέλλον για όλους.

Επισυνάπτεται η σχετική πρόσκληση.

Σας περιμένουμε!

Πληροφορίες: