Ενημέρωση για ηλεκτρονικές πηγές & δημοσιεύσεις Ανοικτής Πρόσβασης

1. Τρίμηνη πρόσβαση σε πάνω από 160.000 ebooks του εκδοτικού οίκου De Gruyter

Ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (ΣΕΑΒ – HEAL-link) έχει εξασφαλίσει δοκιμαστική χρήσης (trial) διάρκειας τριών μηνών της εκτενούς συλλογής ηλεκτρονικών βιβλίων του εκδοτικού οίκου De Gruyter.
Στην δοκιμαστική αυτή περίοδο τα μέλη του ΣΕΑΒ έχουν δωρεάν ηλεκτρονική πρόσβαση σε μια συλλογή με περισσότερα από 160.000 ηλεκτρονικά βιβλία από 56 συνεργαζόμενους εκδότες, συμπεριλαμβανομένου και του University Press Library.

Η δοκιμαστική περίοδος τριών μηνών θα διαρκέσει από 1 Φεβρουαρίου έως 30 Απριλίου 2024. Περισσότερες πληροφορίες στο επισυναπτόμενο αρχείο στην αγγλική γλώσσα.

Η πρόσβαση γίνεται με αναγνώριση διεύθυνσης IP.

Ο εκδοτικός οίκος De Gruyter προσφέρει – ανεξάρτητα από τις συνδρομητικές δημοσιεύσεις / Licensed content που θα έχουμε πρόσβαση για 3 μήνες, διαθέτει αρκετές χιλιάδες βιβλία Ανοικτής Πρόσβασης / Open access. Επίσης, ο ΣΕΑΒ έχει ενεργή συμφωνία για κάλυψη εκδοτικών εξόδων για δημοσίευση άρθρων σε επιστημονικά του περιοδικά.

Επικοινωνία με τη Βιβλιοθηκη: Ιωάννα Ζορμπά (izorba@uoi.gr – email & Google/MS-Teams chat)

2. IEEE: Δημοσίευση σε καθεστώς Ανοικτής Πρόσβασης με κάλυψη εκδοτικών εξόδων από τον ΣΕΑΒ

Εκ μέρους του ΣΕΑΒ, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αναμένεται να εξαντληθεί ο προβλεπόμενος αριθμός άρθρων, που μπορεί να καλυφθεί από τον ΣΕΑΒ στον εκδότη IEEE σε διάστημα περίπου δύο μηνών (τέλη Μαρτίου 2024). Θα υπάρχει διαρκής ενημέρωση προς την κοινότητα, ώστε να παρέχουμε όσο το δυνατόν πιο επίκαιρη την πληροφορία για το χρονικό διάστημα που αναμένεται η εξάντληση των άρθρων.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με το Γραφείο ΣΕΑΒ, στο support@heal-link.gr και 2310998210, και με τη Μονάδα Επιστημονικής Επικοινώνησης, στο scholarly@heal-link.gr και 2610969625.

Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων