ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ «EDUPASS»

Αγαπητοί φοιτητές,

Καλούμε όλους τους φοιτητές του Τμήματος Γεωπονίας που συμμετέχουν στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία κατά το τρέχον χειμερινό εξάμηνο  να εγγραφούν στην ηλεκτρονική πλατφόρμα “EDUPASS”.

Τι είναι το edupass.gov.gr;

Είναι το νέο εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των Πανεπιστημίων, με στόχο να συμβάλει στην προστασία της δημόσιας υγείας, αλλά και στην απλούστευση των διαδικασιών ελέγχου για την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Είμαι φοιτητής και συμμετέχω στη δια ζώσης διδασκαλία του Τμήματος Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Πώς εγγράφομαι στην πλατφόρμα edupass.gov.gr;

Οι φοιτητές που συμμετέχουν με φυσική παρουσία στην εκπαιδευτική διαδικασία, εγγράφονται στο «edupass.gov.gr». Για την εγγραφή τους, θα ακολουθήσουν τα δύο βήματα που τους υποδεικνύει η πλατφόρμα: αρχικά θα δηλώσουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας τους στους χώρους του Πανεπιστημίου και κατόπιν θα ζητήσουν την καταχώρισή τους στην ηλεκτρονική θυρίδα του Τμήματος Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, δηλώνοντας υπεύθυνα ότι επιθυμούν τα στοιχεία τους (εμβολιασμού, νόσησης, rapid test, PCR test) να προωθούνται αυτομάτως από την ΗΔΙΚΑ (Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση Κοινωνικής Ασφάλισης) στο σύστημα edupass.gov.gr.

Πόσο συχνά θα πρέπει να δηλώνω τα στοιχεία μου στην πλατφόρμα;

Η δήλωση/εγγραφή όσων έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει (για το χρονικό διάστημα που ορίζουν τα πρωτόκολλα) γίνεται μία φορά.

Όσοι, σύμφωνα και με τα ισχύοντα ανά περίπτωση υγειονομικά μέτρα, απαιτείται να έχουν αρνητικό αποτέλεσμα PCR/rapid test, το δηλώνουν στην πλατφόρμα σύμφωνα με τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα.

Σε κάθε περίπτωση, για να μπορείτε να εισέρχεστε στους χώρους του Πανεπιστημίου, θα πρέπει να έχετε μαζί σας το απαιτούμενο πιστοποιητικό/βεβαίωση, βάσει των ισχυόντων πρωτοκόλλων.

Τα στοιχεία της πλατφόρμας αποθηκεύονται κάπου; Ποιος έχει πρόσβαση σε αυτά;

Η ΗΔΙΚΑ θα εξουσιοδοτείται να προωθεί αυτόματα στο edupass τα στοιχεία (εμβολιασμού, νόσησης, rapid test, PCR test) των προσώπων που συμμετέχουν με φυσική παρουσία στην εκπαιδευτική διαδικασία  στο Πανεπιστήμιο. Στη συνέχεια θα ακολουθεί αυτόματος έλεγχος  εάν  πληρούνται  οι  νόμιμες  προϋποθέσεις  για  τη  συμμετοχή  του προσώπου  στη  δια  ζώσης  εκπαιδευτική  διαδικασία  (ανάλογα  με  τα  ισχύοντα  ανά περίπτωση  υγειονομικά  μέτρα). Το  αποτέλεσμα  του  ελέγχου  καταχωρίζεται  στην  ηλεκτρονική  θυρίδα  της  Γραμματείας  του Τμήματος Γεωπονίας με  μία  από  τις  ακόλουθες  ενδείξεις:  (α)  επιτρεπτή  παρουσία,  (β) μη  επιτρεπτή  παρουσία,  και (γ)  άγνωστη  κατάσταση – απαιτείται  περαιτέρω  έλεγχος. Πρόσβαση  στα  στοιχεία  αυτά  έχει  μόνο  η  Γραμματεία του Τμήματος.  Ο  χρόνος  τήρησης  των δεδομένων  που  προωθούνται  στις θυρίδες ορίζεται  σε 7 ημέρες  για  κάθε  καταχώριση.

Από τη Γραμματεία