ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ‘ΕΛΑΙΟΚΟΜΙΑΣ’

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ελαιοκομίας (Θ εξάμ., κατεύθυνση Φυτικής Παραγωγής) πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 με επιτυχία εκπαιδευτική εκδρομή στην οποία συμμετείχαν 64 φοιτητές του Τμήματος και ως συνοδοί ο Αναπλ. Καθηγητής Ιωάννης Τσιρογιάννης και ο Επικ. Καθηγητής Βασίλειος Στουρνάρας.

Αρχικά οι φοιτητές επισκέφτηκαν αντλιοστάσιο του Τοπικού Οργανισμού Εγγείων Βελτιώσεων Γραμμενίτσας-Βλαχέρνας, όπου ενημερώθηκαν σχετικά με την άρδευση των ελαιώνων της περιοχής. Στη συνέχεια έγινε επίσκεψη σε ελαιώνα στον Αμμότοπο Άρτας, που διέθετε και σύστημα ευφυούς γεωργίας, όπου πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των φοιτητών από τον υπεύθυνο γεωπόνο για τις δυνατότητες του συστήματος και από τον παραγωγό για την καλλιέργεια της ελιάς. Κατόπιν οι φοιτητές επισκέφθηκαν σε κοντινή απόσταση τον αρχαίο οικισμό Όρραον, όπου διασώζονται τμήματα οικισμών του 4ου π.Χ. αιώνα. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με επίσκεψη σε ένα σύγχρονο ελαιοτριβείο στον Ωρωπό Πρέβεζας, όπου οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά όλα τα στάδια της διαδικασίας της εξαγωγής του ελαιολάδου από τον ελαιόκαρπο.

Ευχαριστώ όλους όσους συνέβαλαν για τη διεξαγωγή της εκδρομής, τους φορείς που μας φιλοξένησαν, τους φοιτητές για τη συμμετοχή τους, καθώς και τον κ. Τσιρογιάννη για τη βοήθειά του.

Με εκτίμηση,

Βασίλειος Στουρνάρας