Τη Δευτέρα 6/11/2023  και ώρα 11:00 στην αίθουσα συνεδριάσεων της βιβλιοθήκης του Τμήματος Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στην Πανεπιστημιούπολη Άρτας, θα λάβει χώρα εκδήλωση παρουσίασης της δράσης που εκτέλεσε η Περιφέρεια Ηπείρου στο πλαίσιο τη υλοποίησης του στρατηγικού έργου BEST Addressing joint Agro- and Aqua – Biodiversity pressures Enhancing SuSTainable Rural Development” του Προγράμματος “Interreg VA Greece-Italy 2014-2020”.

Πρόκειται για μία πολύ σημαντική δράση για την περιοχή, καθώς μεταξύ άλλων αφορούσε στην προμήθεια και εγκατάσταση στο Εργαστήριο Οργανικής Χημείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, μιας πλέον σύγχρονης εργαστηριακής υποδομής συστήματος  φασματόμετρου μάζας, QTOF MS, πλήρως εξοπλισμένου, με μονάδες υγρής  και αέριας χρωματογραφίας UPLC/GC. Με τη χρήση της υποδομής αυτής και σε συνεργασία με το προσωπικό του εργαστηρίου πραγματοποιήθηκε ένας ιδιαίτερα μεγάλος αριθμός αναλύσεων δευτερογενών μεταβολιτών σε 1600 φυτικά δείγματα, από πλέον των 1100 διαφορετικών ειδών φυτών που συλλέχθηκαν από την Ήπειρο κατά τη διάρκεια του έργου. Τα αποτελέσματα των αναλύσεων συνιστούν μια γνωσιακή βάση δεδομένων των βιοδραστικών ουσιών που περιέχονται στα εκχυλίσματα των φυτών. Η αξιοποίηση της γνώσης αυτής μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη καινοτόμων προϊόντων διαφόρων κατηγοριών (διατροφικών, φαρμακευτικών για ανθρώπινη ή κτηνοτροφική χρήση κτλ). Επιπλέον, δύναται να συμβάλει στη δημιουργία προστιθέμενης αξίας για υφιστάμενα ποιοτικά προϊόντα της περιοχής μας, μέσω της τεκμηρίωσης της ευεργετικής τους δράσης, με βάση τον προσδιορισμό των βιοενεργών συστατικών που περιέχονται στα προϊόντα αυτά.

Η εκδήλωση θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους φοιτητές του τμήματος Γεωπονίας διότι απώτερος στόχος των ανωτέρω για την Περιφέρεια Ηπείρου είναι η βιώσιμη ανάπτυξη νέων διαφοροποιημένων καλλιεργειών,  φιλικών προς το περιβάλλον που θα ταιριάζουν με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της περιοχής μας και θα παρέχουν τη δυνατότητα μεγαλύτερης συνεισφοράς στο εισόδημα των καλλιεργητών. Στην κατεύθυνση αυτή, η κεφαλαιοποίηση της υποδομής που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου, με τη συνεργασία των τμημάτων Γεωπονίας και Χημείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, είναι βασικός στόχος των δράσεων που θα αναπτύξει η Περιφέρεια Ηπείρου για την επόμενη προγραμματική περίοδο.