Εκδήλωση για την πιστοποίηση της Ασπρολιάς Λευκάδας ως ΠΟΠ

Το Εργαστήριο Παραγωγικής Γεωργίας και Φυτουγείας του τμ. Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων συνδιοργάνωσε με την Περιφερειακή Ενότητα Λευκάδας / Περιφέρεια Ιονίων Νήσων εκδήλωση για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της 2ης φάσης της μελέτης για την πιστοποίηση της ποικιλίας «Ασπρολιά Λευκάδας» με διεθνή ετικέτα ποιότητας «Προστατευόμενη Ονομασία Προέλευσης (ΠΟΠ)» η οποία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 31 Μαΐου 2023 στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του Διοικητηρίου της Π.Ε. Λευκάδας.

Η εκδήλωση ήταν ανοικτή προς κάθε ενδιαφερόμενο του πρωτογενή τομέα, της μεταποίησης, του αγροδιατροφικού τομέα, του τουρισμού, της εμπορίας προϊόντων, καθώς και για το κοινό και υπήρχε σημαντική συμμετοχή.

Εκτός από εκπροσώπους του Εργαστηρίου Παραγωγικής Γεωργίας και Φυτουγείας του τμ. Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων συμμετείχαν εκπρόσωποι του Εργαστηρίου Ποιοτικού Ελέγχου Ελαιολάδου Καλαμάτας του Ινστιτούτου Ελιάς, Υποτροπικών Φυτών και Αμπέλου του ΕΛΓΟ Δήμητρα και του Εδαφολογικού Εργαστηρίου Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας / Πανεπιστήμιο Πατρών.