Δύο Καθηγητές του Τμήματος Γεωπονίας: Αναστόπουλος Ιωάννης και Κορρές Νικόλαος στη λίστα του Πανεπιστημίου του Stanford για το 2023

Δύο Καθηγητές του Τμήματος Γεωπονίας στη λίστα του Πανεπιστημίου του Stanford για το 2023

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνεται ότι στη λίστα του Πανεπιστημίου του Stanford για το 2023, που περιλαμβάνει το κορυφαίο 2% των ερευνητών όλου του κόσμου, συμπεριλαμβάνονται δύο μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Γεωπονίας: ο Επίκουρος Καθηγητής κ. Ιωάννης Αναστόπουλος και ο Αναπληρωτής καθηγητής κ. Νικόλαος Κορρές.

Η ανάλυση εκπονήθηκε από ομάδα ειδικών του Stanford University των ΗΠΑ και διεξήχθη με βάση αριθμό δεικτών με επίκεντρο τον αντίκτυπο του δημοσιευμένου έργου τους για το 2022 και του συνολικού τους έργου. Η λίστα προσδιορίζει τους κορυφαίους μελετητές στους τομείς της ειδικότητάς τους, ενώ η επιλογή τους γίνεται βάσει των αναφορών που γίνονται στις δημοσιεύσεις τους από άλλους συγγραφείς σε όλο τον κόσμο.

Η διεθνής αυτή διάκριση αντικατοπτρίζει την ποιότητα του ακαδημαϊκού προσωπικού που στελεχώνει το Τμήμα και καταδεικνύει την  υψηλού επιπέδου εκπαίδευση και έρευνα που διεξάγονται στο Τμήμα Γεωπονίας.