Ανοικτή Πρόσβαση: αποτίμηση αξιοποίησης 2023 – έρευνα εκτίμησης αντιλήψεων – νέες δυνατότητες δημοσιεύσεων (ανθρωπιστικές επιστήμες)

Αγαπητά Μέλη της ακαδημαϊκής μας κοινότητα,
Παρακάτω μπορείτε να ενημερωθείτε για τα τελευταία νέα σε θέματα Ανοικτής Πρόσβασης.

Για πιο άμεση, πλήρη και συνεχή ενημέρωση από τη Βιβλιοθήκη, γίνετε Μέλη της Ομάδας μας στο Facebook και παρακολουθώντας τα νέα στο website της Βιβλιοθήκης.

Διεξαγωγή Έρευνας για την Ανοικτή Πρόσβαση – Μονάδα Επιστημονικής Επικοινώνησης
Ευγενική υπενθύμιση: η έρευνα του ΣΕΑΒ για την εκτίμηση των αντιλήψεων των ερευνητών και ερευνητριών των ελληνικών ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων για την Ανοικτή Πρόσβαση συνεχίζει να διεξάγεται.
Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία και τη βοήθειά σας συμμετέχοντας στην έρευνα με αντικείμενο την Ανοικτή Πρόσβαση ως μοντέλο δημοσίευσης της επιστημονικής έρευναςΣτοχεύουμε να σφυγμομετρήσουμε τη γνώμη και τη δική σας θέση.

—————————————————–

Open Library of Humanities (OLH): Επιπλέον δυνατότητες δημοσιεύσεων σε καθεστώς Ανοικτής Πρόσβασης χωρίς επιβάρυνση εκδοτικών τελών
Τομέας: Ανθρωπιστικές επιστήμες
Έκδοση αδαμάντινων περιοδικών – Diamond OA: πρόκειται για ένα μοντέλο επιστημονικής δημοσίευσης στο οποίο τα περιοδικά και οι πλατφόρμες δεν χρεώνουν τέλη ούτε στους συγγραφείς ούτε στους αναγνώστες. Αυτός είναι και ο δρόμος που υποστηρίζεται ένθερμα από την παγκόσμια κοινότητα της Ανοικτής Επιστήμης.

Το Open Library of Humanities (OLH) με τη στήριξη πάνω από 350 βιβλιοθηκών, αλλά και του ΣΕΑΒ από το φθινόπωρο του 2019, δίνει τη δυνατότητα σε όλη την ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητά μας να μπορεί να δημοσιεύει στα περιοδικά αυτά σε καθεστώς Ανοικτής Πρόσβασης χωρίς χρέωση.

Πρόσφατα προστέθηκαν επτά (7) νέα περιοδικά είναι:

—————————————————–

Αποτίμηση αξιοποίησης πόρων δημοσιεύσεων σε καθεστώς Ανοικτής Πρόσβασης για το 2023: συμφωνίες ΣΕΑΒ

Πηγή:

Οι ενδείξεις είναι αισιόδοξες! Η Ανοικτή Πρόσβαση κερδίζει χρόνο με το χρόνο την ελληνική ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητα. Ο ΣΕΑΒ είναι σταθερά αρωγός σε αυτόν τον δρόμο.

• Συγκριτικά με το 2023, η ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα υπερδιπλασίασε τις δημοσιεύσεις της αξιοποιώντας τις συμφωνίες του ΣΕΑΒ. Από τις 586 δημοσιεύσεις το 2022, το 2023 φτάσαμε στις 1589! Είναι ιδιαίτερα αισιόδοξο ότι αυξήθηκαν και τα ιδρύματα/φορείς που αξιοποίησαν αυτούς τους πόρους, συμπεριλαμβάνοντας στη λίστα ταNational Centre for Social Research, Hellenic Pasteur Institute και Hellenic Parliament Library. Σημειώνεται ότι στις εκθέσεις αποτίμησης εμφανίζονται μόνο οι δημοσιεύσεις που υποστηρίζονται από τις συμφωνίες απαλλαγής και έκπτωσης και όχι οι δημοσιεύσεις από τα συμμετοχικά προγράμματα.
  • Το Πανεπιστήμιό μας κρατάει σταθερά την 5η θέση στη μεγαλύτερη απορρόφηση πόρων από τις συμφωνίες του ΣΕΑΒ με πάνω από 100% αύξηση στις δημοσιεύσεις σε σχέση με το 2022· από τις 38 δημοσιεύσεις φτάσαμε το 2023 στις 92! Αναλογικά αυτό μεταφράζεται και για τα δύο έτη στο 6% του συνολικού κόστους κάλυψης εκδοτικών τελών.
  • Θεματικά, οι επιστημονικές δημοσιεύσεις του Πανεπιστημίου μας αναφέρονται στις θετικές επιστήμες; 79 από τις 92 δημοσιεύσεις).

STEM/HSS Subject_EN Title
    HSS Humanities 2