Ανακοίνωση – πρόσκληση στο διαδικτυακό σχολείο Eπιχειρηματικότητας, Καινοτομίας και Ευφυούς Παραγωγής SMART-2M

Διαδικτυακό Σχολείο

«Καινοτομία και Ευφυής Παραγωγή»

στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «SMART-2M»

Δευτέρα 8 – Παρασκευή 12 Μαίου 2023

To Εργαστήριο Επιχειρηματικών Οικονομικών και Αποφάσεων (LABED@UoI) και η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας (MOKE) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια Dublin City University (Ιρλανδία), University of Kragujevac (Σερβία), Université de Τours (Γαλλία) σας προσκαλούν στο διαδικτυακό σχολείο με θέμα «Καινοτομία και Ευφυής Παραγωγή» στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Έργου «SMART-2M» μεταξύ Δευτέρας, 8ης Μαΐου και Παρασκευής, 12ης Μαΐου 2023. Το Σχολείο εστιάζει σε φοιτητές, ακαδημαϊκό, ερευνητικό και διοικητικό/τεχνικό προσωπικό των πανεπιστημίων, αλλά και εργαζομένους επιχειρήσεων.

Το σχολείο θα αποτελείται από σύντομες παρουσιάσεις στα αγγλικά στις ακόλουθες θεματικές:

• Καινοτομία και επιχειρηματικότητα
  • Βιομηχανία 4.0 (Industry 4.0) και Ευφυής Παραγωγή (Smart Manufacturing)
  • Βαθιά Τεχνολογία (Deep Tech)
  • Τυπικές και άτυπες μορφές εκπαίδευσης
  • Ενσωμάτωση Έρευνας, Εκπαίδευσης και Βιομηχανικών Δραστηριοτήτων
  • Τεχνολογίες αιχμής
  • Ψηφιακή κουλτούρα για την υποστήριξη της καινοτομίας και επιχειρηματικότητας
  • Παρουσιάσεις Επιχειρηματικών Ιδεών – Entrepreneur pitching class

Θα έχετε τη δυνατότητα να πραγματοποιήσετε τις ερωτήσεις σας κατά τη διάρκεια συνεδριών Q&A.

Μέρος του προγράμματος αποτελούν πρακτικές συνεδρίες παρουσίασης επιχειρηματικών ιδεών και πλάνων και συμβουλών ανατροφοδότησης για την βελτίωση τους, αλλά και συνεδρίες δικτύωσης και matchmaking των συμμετεχόντων με εκπροσώπους τόσο από την Ακαδημία όσο και από την αγορά.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν με απαραίτητη την εγγραφή. Δηλώστε συμμετοχή μέσω του συνδέσμου, για να λάβετε το σύνδεσμο συμμετοχής.

Για την αναλυτικό πρόγραμμα του Σχολείου πατήστε εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επισκεφθείτε την ιστοσελίδα ή επικοινωνήστε με τη ΜΟΚΕ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (moke@uoi.gr, 2651007523)

Οι συμμετέχοντες θα κληθούν να απαντήσουν σε ένα σύντομο ερωτηματολόγιο, ώστε να λάβουν το διεθνές πιστοποιητικό επιτεύγματος.

Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας (ΜΟΚΕ)

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

moke.ac.uoi.gr