29 Σεπτ 2022 Ημερίδα 4Ε “Ελιά και κλιματική αλλαγή” με απευθείας μετάδοση

Η Επιστημονικής Εταιρείας Εγκυκλοπαιδιστών Ελαιοκομίας (4Ε)

οργανώνει ημερίδα με αντικείμενο

Η ελιά και η κλιματική αλλαγή

Ίδρυμα Θεοχαράκη, 29.09.2022 5-9 μμ.

H ημερίδα θα μεταδωθεί ζωντανά μέσω Facebook live, από το προφίλ του Ιδρύματος Β. Μ. Θεοχαράκη https://el-gr.facebook.com/thf.gr/

Καλωσόρισμα: Φώτης Παπαθανασίου,
Χαιρετισμοί:

• Γεώργ. Γεωργαντάς, Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
  • Γιώργος Αμυράς, υφυπ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας
  • Σταύρος Αραχωβίτης, Βουλευτής Λακωνίας, Πρώην Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Παρουσίαση του έργου της Επιστημονικής Εταιρείας Εγκυκλοπαιδιστών
Ελαιοκομίας (4Ε)

Ομιλίες:

1. Χρήστος Γιαννακόπουλος σε συνεργασία με την Γιάννα Κιτσαρά και Άννα
    Καράλη, Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, Τίτλος ομιλίας :‘Eπιπτώσεις της
    κλιματικής αλλαγής στον γεωργικό τομέα’.
  2. Ξυλογιάννης Χρήστος, Καθηγητής, Cristos Xiloyannis,University of Basilicata.
    Τίτλος ομιλίας : ‘Ελιά: Παράδειγμα δένδρου στη συμβολή του κατά των αρνητικών
    επιδράσεων της κλιματικής αλλαγής’.
  3. Βέμμος Σταύρος, Ομότιμος καθηγητής ΓΠΑ, Πρόεδρος της 4Ε . Tίτλος
    ομιλίας: ‘Η σημασία της ελιάς για την Ελλάδα-Πιθανές επιδράσεις της κλιματικής
    αλλαγής στην ελαιοκαλλιέργεια’.
  4. Εμμανουήλ Μ. Καμπουράκης, PhD, M.Sc, Επίκουρος Καθηγητής, Διευθυντής
    Εργαστηρίου Ελαιοκομίας και Συστημάτων Αγροοικολογικής Παραγωγής Τμήμα Γεωπονίας, Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο. Tίτλος ομιλίας: «Ελαιώνες, εκπομπές αερίων θερμοκηπίου, ακραία καιρικά φαινόμενα και κλιματική αλλαγή. Το παρόν και το άγνωστο μέλλον».
  5. Περδίκης Διονύσης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Εργαστήριο Γεωργικής Ζωολογίας και Εντομολογίας, ΓΠΑ. Tίτλος ομιλίας: «Επίδραση της κλιματικής αλλαγής στη βιολογία και αντιμετώπιση του δάκου της ελιάς».
  6. Aϊνατζόγλου Μιχάλης, Δρ Γναθοπροσωπικός χειρουργός, Ερευνητής ελαιοκομίας και φυσικού περιβάλλοντος.Τίτλος ομιλίας: «Ο ελαιώνας και η δέσμευση του άνθρακα».
  7. Βολουδάκης Δημήτρης, Επιστημονικός Συνεργάτης, Κέντρο Μετεωρολογίας και Κλιματολογίας της Ακαδημίας Αθηνών, Tίτλος ομιλίας: “Ελαιοκομία και κλιματική αλλαγή – Διατροφικός τομέας”.
  8. Ζαμπούνης Βασίλης, Γεωργοοικονομολόγος – Εκδότης Άξιον Εκδοτική, Tίτλος ομιλίας: «Oι οικονομικές επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στην ελαιοκομία».
  9. Θυμάκης Νικόλαος , Γεωπόνος MSc, Βαλκανικός Βοτανικός Κήπος Κρουσσίων, Υποψήφιου Διδάκτορα Αρχ. Τοπίου στο Polytechnico di Milano, Τίτλος Ομιλίας: «Το Ελαιόδεντρο ως στοιχείο του Ελληνικού Τοπίου. Η «συμμετοχή» του στον «Ελληνικό Κήπο» (Hellenic Garden) και στη διατήρηση της ιστορικής και πολιτισμικής βιοποικιλότητας».

Συζήτηση
Την ημερίδα συντονίζει η δρ Αικατερίνη Πολυμέρου-Καμηλάκη, ομότ. Ερευνήτρια, τ.
Διευθύντρια του Κέντρου Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών