Δράσεις εξωστρέφειας με το Πανεπιστήμιο Κύπρου

university of Cyprus         B6C8FA6A-4530-47BF-841E-5783B6B08E33 (3)

Στα πλαίσια της εξωστρέφειας οι Επίκουροι Καθηγητές του Τμήματος Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ Αναστόπουλος Ιωάννης και κ. Μπέζα Παρασκευή παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο που διοργάνωσε το Εργαστήριο Ραδιοαναλυτικής Χημείας του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου με θέμα την ρύπανση των μικροπλαστικών και τον αναλυτικό προσδιορισμό τους στα νερά, στα εδάφη και στους οργανισμούς. Στο σεμινάριο υπήρξε ομιλήτρια η κ. Καραπαναγιώτη Χρυσή Καθηγήτρια του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών με γνωστικό αντικείμενο «Χημεία Περιβάλλοντος με έμφαση στην Υγρή Ρύπανση». Η κ. Καραπαναγιώτη έχει αναπτύξει έντονη ερευνητική δραστηριότητα στη ρύπανση των μικροπλαστικών, και είναι ομιλήτρια ως εμπειρογνώμονας σε διεθνή φόρουμ και Οργανισμούς με αντικείμενο θέματα ρύπανσης μικροπλαστικών. Το σεμινάριο παρακολούθησανμεταπτυχιακοί φοιτητές και μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Ο Επίκουρος Καθηγητής κ. Αναστόπουλος Ι. συμμετείχε ως μέλος της Τριμελούς Επιτροπής στην εξέταση της διδακτορικής διατριβής του κ Γιάννου Ιωαννίδη με επιβλέποντα καθηγητή τον κ Ιωάννη Πασχαλίδη, Καθηγητή Ραδιοαναλυτικής Χημείας του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου. Ο τίτλος της διδακτορικής διατριβής ήταν «Interaction of Microplastics with Radio(toxic) Metal Ions in Aquatic Systems”. Σκοπός της διατριβής ήταν η μελέτη της προσρόφησης ραδιενεργών ιόντων μετάλλων σε διάφορα είδη μικροπλαστικών, όπως πολυαιθυλένιο (PE), πολυαμίδιο νάϋλον (PN6) και πολυβινυλοχλωριδίου (PVC),στα υδατικά συστήματα. Σύμφωνα με την πραγματοποιηθείσα έρευνα τα μικροπλαστικά που καταλήγουν στο περιβάλλον λειτουργούν ως φορείς προστιθέμενης ρύπανσης, επιδεικνύοντας μεγάλη προσροφητική ικανότητα για τα ραδιονουκλίδια.

Διδακτορική διατριβή
    IMGx_3952