Συνεργασία του τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου, με το τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστήμιου Ιωάννινων. Παρουσίαση εργασίας στο 19ο Διεθνές Συνέδριο Ραδιοχημείας (RadChem 2022, Τόπος διεξαγωγής: Τσεχία) με τίτλο «Εκρόφηση ουρανίου από μικροπλαστικά».

Στα πλαίσια συνεργασίας του καθ. Ιωάννη Πασχαλίδη και της επιστημονικής του ομάδας (Ιωάννης Ιωαννίδης κ.α.)  (Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου) με τον επικ. καθ. Ιωάννη Αναστόπουλο (Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), έχει αποδειχθεί ότι τα μικροπλαστικά μπορούν να προσροφήσουν διάφορους ρύπους (οργανικούς ή ανόργανους) από υδάτινα συστήματα και να λειτουργήσουν ως μεταφορείς τους. Τα  αποτελέσματα αποτυπώνονται στις παρακάτω δημοσιευμένες εργασίες [1-5]. Πρόσφατα ερευνητικά αποτελέσματα, τα οποία και παρουσιάστηκαν στο 19ο Διεθνές Συνέδριο Ραδιοχημείας (RadChem 2022), έδειξαν ότι το pH του διαλύματος επηρεάζει την εκρόφηση του ουρανίου από τα υπό μελέτη μικροπλαστικά. Πιο συγκεκριμένα, μεγαλύτερη εκρόφηση παρατηρήθηκε σε χαμηλές τιμές pH, ενώ παρουσία EDTA (χηλικός υποκαταστάτης) αύξησε την εκρόφηση του ουρανίου κατά 30%.

Εργασίες

1) Anastopoulos, I., Pashalidis, I., Kayan, B., & Kalderis, D. (2022). Microplastics as carriers of hydrophilic pollutants in an aqueous environment. Journal of Molecular Liquids, 350, 118182.

2) Kinigopoulou, V., Pashalidis, I., Kalderis, D., & Anastopoulos, I. (2022). Microplastics as carriers of inorganic and organic contaminants in the environment: A review of recent progress. Journal of Molecular Liquids, 350, 118580.

3) Ioannidis I., Anastopoulos, I., & Pashalidis, I. (2022). Neptunium interaction with microplastics in aqueous solutions, Journal of Molecular Liquids, 356, 119056.

4) Ioannidis I., Anastopoulos, I., & Pashalidis, I. (2022). Microplastics as radionuclide (U-232) carriers, Journal of Molecular Liquids Volume, 351, 118641.

5) Spyridakis I.,  Tzanakakis V., Pashalidis I.,  Kalderis D., & Anastopoulos I. (2022). Polyamide nylon 6 as a potential carrier of nitrate anions in aqueous environments, Journal of Molecular Liquids, 352, 118706.