Συνεργασία του τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου, με το τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστήμιου Ιωάννινων. Παρουσίαση εργασίας στο 9th International Conference on Sustainable Solid Waste Management Corfu, Greece, 15 – 18 JUNE 2022, με τίτλο « THE UTILIZATION OF OXIDIZED BIOCHAR OBTAINED OF PALM TREE FIBERS FOR CAFFEINE REMOVAL».

Αγαπητά μέλη της επιστημονικής κοινότητας,

Στα πλαίσια συνεργασίας του καθ. Ιωάννη Πασχαλίδη και της επιστημονικής του ομάδας (Ειρήνη Κωνσταντίνου κ.α.)  (Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου) με τον επικ. καθ. Ιωάννη Αναστόπουλο (Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), πραγματοποιήθηκε έρευνα που αφορούσε την απομάκρυνση καφεΐνης από οξειδωμένο βιοεξανθράκωμα που προέρχεται από φοίνικα. Τα αποτελέσματα παρουσιάστηκαν στο 9th International Conference on Sustainable Solid Waste Management Corfu, Greece, 15 – 18 JUNE 2022, με τίτλο « THE UTILIZATION OF OXIDIZED BIOCHAR OBTAINED OF PALM TREE FIBERS FOR CAFFEINE REMOVAL».

Με εκτίμηση,

Ιωάννης Αναστόπουλος